CR 219 over Rocky Creek
Good Condition9 years old75 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.78 Mi SW Of FM 2562 |
| Carries | CR 219 |
| Crosses | Rocky Creek |
| Coordinates | 30.57350, -95.93934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 77.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0172001 |