FM 2445 over Balas Creek
Good Condition68 years old508 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.8 Mi W Of FM 1774 |
| Carries | FM 2445 |
| Crosses | Balas Creek |
| Coordinates | 30.40551, -95.93612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 103.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 508 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940233601004 |