SH 249 SB over Future Thoroughfare
Good Condition5 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.38 Mi NW Of Montgomery |
| Carries | SH 249 SB |
| Crosses | Future Thoroughfare |
| Coordinates | 30.28429, -95.80910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 439.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940363502037 |