FM 1774 over Mill Creek
Fair Condition36 years old4,397 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.6 Mi S Of SH 105 |
| Carries | FM 1774 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 30.29830, -95.83504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 721.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,397 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940140002019 |