SH 249 NB (ramp M) over Mill Creek Tributary
Good Condition5 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.15 Mi SE Of FM 1774 |
| Carries | SH 249 NB (ramp M) |
| Crosses | Mill Creek Tributary |
| Coordinates | 30.29466, -95.83036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1341.9 ft (409 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 3231.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940363502029 |