Granite Ridge RD over Little Caney Creek
Good Condition14 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 5.19 Mi SW Of FM 1486 |
| Carries | Granite Ridge RD |
| Crosses | Little Caney Creek |
| Coordinates | 30.44213, -95.85162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 146.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0121001 |