SH 90 over Rocky Creek
Fair Condition99 years old4,889 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.05 Mi S Of SH 30 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Rocky Creek |
| Coordinates | 30.54683, -95.97025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 179.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1962) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,889 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031503024 |