Pinebrook DR over Kickapoo Creek
Good Condition11 years old250 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.2 Mi SW Of FM 1774 |
| Carries | Pinebrook DR |
| Crosses | Kickapoo Creek |
| Coordinates | 30.31913, -95.87769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 168.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0202003 |