CR 202 over Hurricane Creek
Good Condition6 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.3 Mi SW Of FM 1774 |
| Carries | CR 202 |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 30.32446, -95.87586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0202004 |