SH 249 Ml over Uprr & Trib To Mill Crk
Good Condition4 years old9,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 4.9 Mi S Of SH 105 |
| Carries | SH 249 Ml |
| Crosses | Uprr & Trib To Mill Crk |
| Coordinates | 30.29948, -95.85532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 768.0 ft (234.1 m) |
| Max Span | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 3277.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,700 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940363502048 |