IH 35e NB over Dart/cedar Creek/brookha
Good Condition5 years old97,316 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 3.2 Mi N Of Lp 12 |
| Carries | IH 35e NB |
| Crosses | Dart/cedar Creek/brookha |
| Coordinates | 32.73081, -96.82469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1041.3 ft (317.4 m) |
| Max Span | 128.6 ft (39.2 m) |
| Deck Width | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Area | 9712.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97,316 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202446 |