IH 35e Sbml & Hov over Cedar Creek/dart Rr
Good Condition2 years old101,192 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.8 Mi. North Of Il Ave. |
| Carries | IH 35e Sbml & Hov |
| Crosses | Cedar Creek/dart Rr |
| Coordinates | 32.73211, -96.82487 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 453.1 ft (138.1 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Area | 5634.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,192 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202447 |