IH 35e Sbml & Hov over Clarendon DR
Good Condition2 years old86,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.0 Mi N Of Illinois AVE |
| Carries | IH 35e Sbml & Hov |
| Crosses | Clarendon DR |
| Coordinates | 32.73447, -96.82419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.3 ft (32.1 m) |
| Max Span | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Width | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Area | 1290.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202452 |