Lp 12 over Lisbon Creek
Fair Condition96 years old28,165 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.25 Mi W Of SH 342 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Lisbon Creek |
| Coordinates | 32.68506, -96.79434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Area | 433.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1963) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,165 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101004 |