Lp 12 EB over Five Mile Creek
Fair Condition63 years old20,200 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.75 Mi W Of SH 342 |
| Carries | Lp 12 EB |
| Crosses | Five Mile Creek |
| Coordinates | 32.68299, -96.80189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 942.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,200 (2013) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101033 |