Lp 12 WB over Five Mile Creek
Fair Condition63 years old23,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.75 Mi West Of SH 342 |
| Carries | Lp 12 WB |
| Crosses | Five Mile Creek |
| Coordinates | 32.68311, -96.80192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 942.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,000 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101401 |