Lp 12 over Trinity River
Fair Condition26 years old23,795 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.70 Mi NE Of SH 310 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Trinity River |
| Coordinates | 32.70743, -96.73593 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1355.0 ft (413 m) |
| Max Span | 174.9 ft (53.3 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 10696.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,795 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101106 |