Lp 12 over Trinity River Relief #2
Fair Condition26 years old23,795 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.30 Mi NE Of SH 310 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Trinity River Relief #2 |
| Coordinates | 32.71100, -96.72638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 1704.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,795 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101108 |