Lp 12 over Trinity River Relief #1
Good Condition26 years old23,795 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.0 Mi NE Of SH 310 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Trinity River Relief #1 |
| Coordinates | 32.70838, -96.73339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 818.9 ft (249.6 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 6464.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,795 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101107 |