Lp 12 NB over Trinity Railway & Drain
Fair Condition57 years old59,322 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.60 Mi S Of SH 183 |
| Carries | Lp 12 NB |
| Crosses | Trinity Railway & Drain |
| Coordinates | 32.81443, -96.92160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 405.8 ft (123.7 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 2189.5 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,322 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102398 |