Union Bower RD over Lp 12
Fair Condition57 years old3,820 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.95 Mi S Of SH 183 |
| Carries | Union Bower RD |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.82381, -96.91951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.1 ft (74.4 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 1220.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,820 (2019) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102048 |