Irving BLVD over Lp 12
Fair Condition62 years old2,626 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.20 Mi S Of SH 356 |
| Carries | Irving BLVD |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.80665, -96.92127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1121.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,626 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102042 |