Camarillo St. over Long Grade Canyon Creek
Good Condition85 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 1.4 Mi SE Of Lewis RD |
| Carries | Camarillo St. |
| Crosses | Long Grade Canyon Creek |
| Coordinates | 34.16594, -119.04326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 189.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 52I0002 |