University Drive over Long Grade Canyon Creek
Good Condition14 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 0.8 Mi E/o Lewis RD |
| Carries | University Drive |
| Crosses | Long Grade Canyon Creek |
| Coordinates | 34.16557, -119.04501 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 107.3 ft (32.7 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 487.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52I0005 |