Channel Islands DR over Long Grade Canyon Creek
Good Condition20 years old700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 0.05 Mi N Anacapa Island |
| Carries | Channel Islands DR |
| Crosses | Long Grade Canyon Creek |
| Coordinates | 34.16498, -119.03371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 233.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52I0004 |