FM 1382 over Draw
Fair Condition45 years old23,005 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 3.35 Mi S Of IH 20 |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 32.62593, -96.97592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 576.1 ft (175.6 m) |
| Deck Area | 1931.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,005 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104703023 |