FM 1382 SB over Draw
Good Condition21 years old12,823 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.55 Mi S Of IH 20 |
| Carries | FM 1382 SB |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 32.63692, -96.97266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 649.9 ft (198.1 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 2535.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2005 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,823 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104703034 |