FM 1382 over John Penn Branch
Fair Condition45 years old23,005 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 3.80 Mi S Of IH 20 |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | John Penn Branch |
| Coordinates | 32.62000, -96.97561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 258.9 ft (78.9 m) |
| Deck Area | 1830.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,005 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104703024 |