Hampton RD over IH 30
Fair Condition69 years old37,887 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 3.5 Mi E Of Loop 12 |
| Carries | Hampton RD |
| Crosses | IH 30 |
| Coordinates | 32.76667, -96.85674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 267.1 ft (81.4 m) |
| Max Span | 191.9 ft (58.5 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 2336.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,887 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570106804109 |