Hampton RD over IH 30 Wbfr
Fair Condition68 years old37,887 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 3.5 Mi E Of Loop 12 |
| Carries | Hampton RD |
| Crosses | IH 30 Wbfr |
| Coordinates | 32.76823, -96.85674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Area | 634.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,887 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570106804181 |