Ramp E SB Hampton over IH 30
Good Condition21 years old36,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.05 Mi W Of Hampton Rd. |
| Carries | Ramp E SB Hampton |
| Crosses | IH 30 |
| Coordinates | 32.76701, -96.85801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 363.8 ft (110.9 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 998.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,000 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804313 |