IH 30 over Macarthur BLVD
Fair Condition32 years old98,848 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.0 Mi E Of Belt Line RD |
| Carries | IH 30 |
| Crosses | Macarthur BLVD |
| Coordinates | 32.76214, -96.96005 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 171.9 ft (52.4 m) |
| Deck Area | 3992.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 98,848 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804183 |