IH 30 Ebfr over Rr Spur
Good Condition23 years old7,220 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.5 Mi W Of Loop 12 |
| Carries | IH 30 Ebfr |
| Crosses | Rr Spur |
| Coordinates | 32.76174, -96.95652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 582.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,220 (2010) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804209 |