IH 30 WB Off Ramp over Rr Spur
Good Condition32 years old53,540 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.5 Mi W Of Loop 12 |
| Carries | IH 30 WB Off Ramp |
| Crosses | Rr Spur |
| Coordinates | 32.76237, -96.95731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 467.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,540 (2011) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804185 |