NW 19/ SH 161 Nbfr over IH 30
Good Condition19 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.0 Mi W Of Belt Line RD |
| Carries | NW 19/ SH 161 Nbfr |
| Crosses | IH 30 |
| Coordinates | 32.75926, -97.02833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 954.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2011) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804304 |