Ih30 & SH 161 Fr over Ramp B30
Good Condition14 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | At SH 161 & IH 30 Int |
| Carries | Ih30 & SH 161 Fr |
| Crosses | Ramp B30 |
| Coordinates | 32.75988, -97.02813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 227.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804520 |