SH 161 Sbfr over IH 30 EB Conn D
Good Condition14 years old4,073 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | IH 30 & SH 161 I/c |
| Carries | SH 161 Sbfr |
| Crosses | IH 30 EB Conn D |
| Coordinates | 32.75879, -97.03005 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 312.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,073 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804517 |