IH 30 WB To IH 35 over Ramp 30
Good Condition12 years old28,242 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.6 Mi W Of IH 45 |
| Carries | IH 30 WB To IH 35 |
| Crosses | Ramp 30 |
| Coordinates | 32.76946, -96.80414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.0 ft (83.2 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 965.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,242 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804531 |