Hov Rp To IH 30 WB over Ih35e Sb/riverfront BLVD
Good Condition11 years old5,386 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Commerce ST |
| Carries | Hov Rp To IH 30 WB |
| Crosses | Ih35e Sb/riverfront BLVD |
| Coordinates | 32.76874, -96.80497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2901.9 ft (884.5 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 7518.2 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,386 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804543 |