Ih30 Conn To Ih35e over Row
Good Condition9 years old56,591 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | IH 30 @ IH 35e |
| Carries | Ih30 Conn To Ih35e |
| Crosses | Row |
| Coordinates | 32.76884, -96.80459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 602.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56,591 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804542 |