FM 1472 over Manadas Creek
Fair Condition55 years old39,968 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.30 Mi NW Of IH 35 |
| Carries | FM 1472 |
| Crosses | Manadas Creek |
| Coordinates | 27.57507, -99.50613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Area | 1417.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,968 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400215004013 |