Bristol RD over Drainage Ditch
Good Condition18 years old7,950 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.30 Mi SW Of FM 1472 |
| Carries | Bristol RD |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.58402, -99.51467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 190.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,950 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00133001 |