Lowry RD over Drainage Ditch
Poor Condition34 years old3,724 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.25 Mi W Of FM 1472 |
| Carries | Lowry RD |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.58671, -99.51434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 129.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,724 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AL8587001 |