SH 255 Ml over Drain
Fair Condition27 years old630 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.09 Mi West Of FM 3338 |
| Carries | SH 255 Ml |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 27.74388, -99.66104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 220.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2010) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400358602007 |