SH 255 over Santa Isabel Creek
Fair Condition27 years old1,930 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.78 Mi West Of FM 3338 |
| Carries | SH 255 |
| Crosses | Santa Isabel Creek |
| Coordinates | 27.75127, -99.64062 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 549.9 ft (167.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2346.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,930 (2024) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400358602010 |