Las Tiendas RD over Tejones Creek
Good Condition12 years old122 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.20 Mi N Of SH 255 |
| Carries | Las Tiendas RD |
| Crosses | Tejones Creek |
| Coordinates | 27.75876, -99.63192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 66.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0352002 |