SH 255 over Drain
Good Condition27 years old630 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.29 Mi E Of FM 3338 |
| Carries | SH 255 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 27.76308, -99.61100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 89.2 ft (27.2 m) |
| Deck Area | 239.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2010) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400358602016 |