Mangana Hein RD over Becerra Creek Branch
Fair Condition36 years old410 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 3.3 Mi E Of US 83 |
| Carries | Mangana Hein RD |
| Crosses | Becerra Creek Branch |
| Coordinates | 27.40114, -99.42228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 110.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0313002 |