Callaghan RD over Carrizitos Creek Branch
Good Condition18 years old19 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 8.9 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Callaghan RD |
| Crosses | Carrizitos Creek Branch |
| Coordinates | 27.86162, -99.27461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 90.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1022002 |