Callaghan RD over Carrizitos Creek Branch
Good Condition14 years old19 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 9.6 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Callaghan RD |
| Crosses | Carrizitos Creek Branch |
| Coordinates | 27.85786, -99.26832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 86.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1022003 |